Tajomstvo zdravého jedla

losos.JPG

Často bývate unavení?

Chceli by ste mať viac energie?

Zaspávate po jedle?

Chceli by ste schudnúť alebo pribrať?

Odkiaľ čerpá naše telo energiu a vitalitu pre život? Z kávy alebo z energetických nápojov? To asi nebude tá správna odpoveď. Z čoho teda?

Poviem Vám jednoduchý príklad. Auto čerpá energiu z pohonnej hmoty. Všetci šoféri dobre vedia, že do auta, ktoré je na benzín nemôžu natankovať naftu. Zničil by sa motor.

Smutné je, že my ľudia tankujeme do nášho tela bez ladu a skladu také jedlo, čo by sme ani psovi nedali. Pretože na psíka dávame pozor, aby mu to náhodou neuškodilo miláčikovi nášmu maličkému. Žiaden alkohol, sladené nápoje, údeniny.... Veď pes môže piť iba vodu a ani soliť by sme mu nemali... Mám psíka, viem o čom hovorím😊.

My ľudia zjeme všetko a sme úplne v pohode, bez obáv o svoje zdravie. Vôbec sa netrápime, že sa ten náš „motor“ pokazí.

Ešte smutnejšie je, že keď sa rozhodneme zdravo sa stravovať, tak máme k dispozícií množstvo protichodných diét, z ktorých si nevieme vybrať. Takže my vlastne skúšame diétu po diéte, čítame rôzne komerčné články a podliehame reklame.

Naše telo je zázrak, ktorý sa snaží zachraňovať to, čo my ničíme. Má samoregulačné procesy, ktorými napráva naše prehrešky v životnom štýle. No po čase sa unaví a o slovo sa prihlásia civilizačné choroby ako je obezita, cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia a rakovina.

TO, ČO ČLOVEK SKUTOČNE POTREBUJE JE 7 ZLOŽIEK VÝŽIVY.

Vyvážená a plnohodnotná strava je základom pre dobré zdravie!

Makroživiny BIELKOVINY (proteíny, TUKY (lipidy), CUKRY (sacharidy)

Mikroživiny VITAMÍNY, MINERÁLY

Dôležitá je aj VLÁKNINA a VODA

Každá základná zložka výživy má svoje nezastupiteľné miesto a plní svoju špeciálnu funkciu v tele. Mali by sme dbať, aby žiadna z týchto zložiek nechýbala na našom tanieri denne, ideálne pri každom jedle. Vyvážený pomer základných živín je veľmi individuálny, napriek tomu sa odborníci často zhodujú na tomto pomere

20-35% bielkovín : 30-35% tukov : 40-45% sacharidov

Jedlo ktoré zjeme, má dokonca synergický efekt. Ale viac o tom niekedy inokedy.

Zdá sa Vám to zložité? Áno, je to zložité. Na začiatku ako všetko. Časom bude pre Vás úplne prirodzené, správne kombinovať potraviny. Ak by ste sa cheli dozvedieť viac o mne, ako prečo som sa začala venovať zdravému životnému štýlu, prečítajte si článok Ako mi nedostatok peňazí na materskej priniesol úspešný biznis.

Aké sú príznaky nedostatočnej výživy?

Spoznajte skutočný význam 7 základných zložiek výživy.

MAKROŽIVINY

IMG_2102.jpg

Bielkoviny (proteíny)

Bez bielkovín telo slabne. Nedostatok bielkovín sa prejaví prejavuje sklonom k rôznym zdravotným problémom.

Obvykle sú to infekcie, poruchy imunity, metabolizmu, zníženie svalovej sily, krvnej zrážanlivosti, zhoršené hojenie rán atď..

Prvým signálom nedostatku bielkovín je pocit slabosti - strata svalovej sily, neplánované chudnutie.

Bielkoviny zabezpečujú v našom tele rast a kvalitu vlasov, kože, nechtov, svalov a telesných orgánov. Napríklad aj srdce je sval. Pozor bielkovinovej povahy sú aj hormóny a protilátky. Bielkoviny sa podieľajú aj na transporte kyslíka.

POZOR s množstvom bielkovín to nesmieme prehnať, pretože zaťažíme životne dôležitý orgán obličky (ľadviny). Odporúčané množstvo bielkovín na deň pre nešportovcov je 0,8g/kg telesnej váhy.

To znamená asi 56g bielkovín pre 70 kilového človeka. Množstvo bielkovín nájdete na etiketách na obale

Ideálna je kombinácia viacerých druhov bielkovín v jednom jedle. Napríklad vajíčko + srvátka + zelený hrášok. Pomer živočíšnych a rastlinných bielkovín by mal byť 1:1.

POTRAVINY, KTORÉ SÚ ZDROJOM BIELKOVÍN: Strukoviny (cícer, hrach, fazuľa, šošovica, sója), vajíčka, ryby, srvátka, mäso, ovsené vločky, mlieko...

Pomazanka.jpg

Tuky (lipidy)

Bez tukov sa v našom tele rozkolíšu naše hormóny a celková

Tuky priamo ovplyvňujú schopnosť regenerovať bunky. „Spomaľujú" neželaný vplyv sacharidov.

Chýbajú nám hlavne polynenasýtené tuky Omega 3, ktoré sa nachádzajú hlavne v rybách. Ich priaznivý účinok v prevencii chorôb je vedecky dokázaný. Znižujú výskyt srdcovocievnych chorôb a tiež pomáhajú pri vývoji mozgu detí aj dospelých. Podporujú tiež nervové tkanivá.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča jesť týždenne 2-3 porcie studenovodných tučných rýb. Napríklad lososa, makrelu, sardinky, ančovičky atď..

Problémom pri častej konzumácii rýb je ich toxicita. Napríklad vo Švédsku majú tehotné ženy zakázané jesť ryby viackrát ako 2 krát týždenne kvôli obsahu toxických látok v rybách. Preto sa javí bezpečnejšie užívať potravinové doplnky Omega 3 z overených a kvalitných zdrojov vo forme potravinových doplnkov.

POZOR! Tukov je v našej strave obvykle dosť. Problémom je, že konzumujeme prevažne tuky Omega 6. Ak ich je viac a hlavne v kombinácii so sacharidmi, sú pre naše telo veľmi nezdravé. Odporúčaný pomer tukov Omega 6 : Omega 3 je 3:1. V našej strave je bežný pomer 10:1, alebo dokonca až 20:1

IMG_3311a.jpg

Sacharidy (cukry)

Potrebujeme sacharidy? Áno, pretože určité množstvo telo potrebuje na energiu pre všetky životné deje aj pre činnosť mozgu.

POZOR! Jednoduché sacharidy (sladkosti, biela múka, biela ryža)Vám dodajú okamžitú energiu. Ak ich ihneď nevybeháte, okamžite sa premenia na tuk! Sú fakt rýchle:) Pomalé sacharidy (celé zrná, ovsené vločky, celozrnné výrobky, ryža natural...) Vám dodávajú energiu plynulejšie, pomalšie počas dňa. Ak ich nevybeháte za celý deň, nadbytok sa tiež uloží ako tuk.

POTRAVINY, KTORÉ SÚ ZDROJOM ZDRAVÝCH, POMALÝCH SACHARIDOV(vláknina a škrob)sú: Celé zrná obilovín, ovocie, zelenina a strukoviny(fazuľa, šošovica, cícer, hrášok, hrach...), sladké zemiaky (batáty), celozrnná ryžu, celozrnné cestoviny, ovsené vločky, zemiaky, ražný chlieb, knekebrot, celozrnný chlieb...

IMG_1534 – kópia.jpg

MIKROŽIVINY

Minerály

Minerály spolupracujú s makroživinami v tele. Pre zachovanie zdravia sú absolútne nevyhnutné. Ich nedostatok je spúšťačom pre rôzne choroby ako je cukrovka, chudokrvnosť, reumatizmus, poruchy pohlavných orgánov a predčasné starnutie.

Pomáhajú regulovať srdcový rytmus, udržiavať rovnováhu vody v tele, udržiavajú aj správnu činnosť nervov a svalov, rast a obnovu tkanív. Aktívne sa zúčastňujú metabolizmu, produkcie energie, formovania telesných štruktúr a umožňujú zachovanie rovnováhy tekutín organizme.

Organizmus potrebuje k rastu a vývoju 22 druhov minerálnych látok, ktoré sinie je schopný vytvárať vo vlastnom tele, ale ich musíme prijímať potravinami.

POTRAVINY, KTORÉ OBSAHUJÚ MINERÁLY: zelenina, ovocie, strukoviny, ryby, mäso, mlieko, orechy, semená, celé zrno, celozrnné výrobky

IMG_1753.jpg

Vitamíny

Vitamíny tak ako minerály spolupracujú s makroživinami v tele. Ich nedostatok spôsobuje mimoriadne veľa chorôb. Vitamíny sú dôležité pre reguláciu chemických procesov prebiehajúcich v ľudskom organizme – ako napr. uvoľňovanie energie z potravy a spracovanie jednotlivých zložiek potravy (sacharidov, bielkovín a tukov), udržiavanie pevnosti kostí, stimulácia imunitného systému…

Organizmus potrebuje k rastu a vývoju 7 druhov vitamínov, ktoré si nie je schopný vytvárať vo vlastnom tele, ale ich musíme prijímať potravinami.

POTRAVINY, KTORÉ OBSAHUJÚ VITAMÍNY: zelenina, ovocie, strukoviny, ryby, mäso, mlieko, orechy, semená, celé zrno, celozrnné výrobky

Problémom je, že množstvo vitamínov a minerálov v ovocí, zelenine, obilninách za 50 rokov prudko klesá. Množstvo vitamínov a minerálov v 1 pomaranči spred 50 rokov získate ak dnes zjete 8 pomarančov!

Je to v dôsledku vyčerpanosti poľnohospodárskej pôdy, ktorá neoddychuje ladom ako kedysi. Musí prinášať úrodu rok čo rok a je plná chemických hnojív.

Z tohto dôvodu sa odporúča dopĺňať stav minerálov a vitamínov v tele výživovými doplnkami z kvalitných a čo najprírodnejších zdrojov. Pozor DOPĹŇAŤ, nie nahradiť. Denne potrebujeme jesť čerstvé ovocie a zeleninu.

Vláknina

Vláknina viaže na seba škodlivé toxické látky, ako je olovo, kadmium, ortuť, cholesterol a žlčové kyseliny. Tak znižuje cukor v tele, tvorbu karcinogénov, toxických látok. Tiež pomáha vyplavovať žlčové kyseliny a cholesterol.

Vláknina pomáha k udržiavaniu zdravej črevnej flóry, bráni vzniku látok, ktoré spôsobujú plynnatosť, zápchu, hnačky a záhu. Problémom je, že nekonzumujeme dosť vlákniny. Každý deň by sme mali zjesť 1-2 kusy ovocia a 8 kusov zeleniny, čo je 500g až 1kg.

PPOTRAVINY, KTORÉ OBSAHUJÚ VLÁKNINU: Hlavným zdrojom je zelenina, ovocie, celé zrná a semená

voda.jpeg

Voda

Strata vody z tela o 15 – 20 % je už smrteľná.

Voda podporuje vstrebávanie všetkých živín, prináša živiny k bunkám, rozpúšťa a vylučuje škodlivé látky, umožňuje ohybnosť kĺbov, pomáha regulovať telesnú teplotu, vytvára ochranný film okolo našich životne dôležitých orgánov, zvlhčuje vzduch, ktorý dýcháme…

POZOR! Aj prehnané pitie vody je škodlivé. Množstvo vody pre človeka je individuálne vzhľadom na jeho hmotnosť a vynaloženú námahu. Pri telesnej váhe 70 kg a bežnej námahe sa odporúča vypiť denne 2,5l čistej neperlivej a neochutenej vody.

Na záver ešte zhrnutie

Odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie pre zdravú stravu. Na to, aby sme skonzumovali všetky živiny, máme zjesť:**

500-1000 g ovocia a zeleniny denne

Tučnú rybu 2-3 krát týždenne

v prípade dospelých 0,8 g bielkovín na kilogram Vašej váhy.

Pomer tukov omega 3 : omega 6 by mal byť ideálne 3:1 ( v našej bežnej strave dosahuje temto pomer až 20:1!!!)

Tak ako? Zaradíte do svojho jedálnička všetkých 7 základných zložiek výživy?

Náš život je príležitosťou naučiť sa robiť tie správne rozhodnutia

Rozhodnutie je vždy na nás.

IMG_6630.JPG

Chceli by ste ušetriť 20% z ceny švédskych vyýživových doplnkov? Stačí kliknúť na link nižšie:

https://janahorkova.com/